Mazal tov! On March 31, 2022, Scheck Hillel Community School’s nearly 300 High School students gathered for the school’s inaugural High School Awards Ceremony (Grades 9-12) to celebrate the accomplishments of dedicated students. These students were recognized for academic achievement, service and leadership, and for exemplifying Scheck Hillel’s core values. Faculty presented Senior cords and Underclassmen awards in a new Ben Lipson Upper School tradition to inspire and motivate younger students to exceed the high bar set by Seniors. Please scroll down to read the list of award recipients and photo album. Mazal tov to these students, their teachers and families. As Lions we roar; as students we soar! #ChaitoChai
View our photo album here.2022 High School Award Recipients
The Herbert Kravitz Memorial Award for the Valedictorian
Gabriela Nicolaievsky
The Award for the Salutatorian
Zachary Lemmer
The Jerome M. Levy Memorial Award for General Scholarship
Eduardo Halfen
Senior Class Award
Alexandra Berenstein
Black-Goldfarb Family Award in Recognition of the Miami Herald Silver Knight Nominees
Alexandra Berenstein (Journalism)
Zachary Lemmer (Math)
Gabriela Nicolaievsky (General Scholarship)
Gila Shechter (Digital and Interactive Media)
Gabriella Shiro (English Literature)
Sadie Slomovitz (Vocational Technical)
Hannah Stern (Drama)
Basi Woldenberg (World Languages)
President's Award for Educational Achievement
Frida Alalu
Chana Backer
Shirel Henn
Jacqueline Levy
Lilian Levy
Tomas Pochinki
Keren Vainstein
Alan Wainer
President's Award for Educational Excellence
Daniel Abbo
Alex Benarroch
Simon Benarroch
Maya Bittner
Gilberto Canabrava De Andrade
Malvina Dimitri
Tali Fiske
Eduardo Halfen
Zachary Lemmer
Gabriela Nicolaievsky
Alexa Scheck
Leon Serfaty
Gila Shechter
Gabriella Shiro
Sadie Slomovitz
Hannah Stern
Joseph Talmaciu
Nisim Toledano
Basi Woldenberg
The College Board’s AP Scholar with Distinction Award
Alex Benarroch
Maya Bittner
Eduardo Halfen
Zachary Lemmer
Gabriela Nicolaievsky
Gabriella Shiro
Hannah Stern
Joseph Talmaciu
Basi Woldenberg
The College Board’s AP Scholar with Honor Award
Leon Serfaty
Gila Shechter
The College Board’s AP Scholar Award
Simon Benarroch
Lilian E Levy
Jacob Singer
Sadie Slomovitz
Alan Wainer
Scheck Hillel Academic Achievement Awards
MAP Test: Scoring in the Top 5% Nationally
Class of 2024
Nathan Backer
Vanessa Batievsky
Esther Bensadon
Ariella Bitton
Isaac Feldman
Naomi Fischbach
Tali Lancewicki
Shalom Meisels
Jeremy Schonfeld
Class of 2025
Noa Bigio
Shawn Cohen
Samuel Ginsberg
Sara Haime
Benjamin Herschman
Sadie Lemmer
Yitzhak Lopez
Aquiba Serfati
Hailey Shechter
Daniella Solomon
Gabriella Wakszol
Pre-ACT: Scoring in the Top 5% Nationally
Class of 2023
Jaime Mizrahi
Chaya Kagan
Class of 2024
Nathan Backer
Eva Gelb
Noah Riven
Class of 2025
Shaun Alon
Shawn Cohen
Daniel Galante
Samuel Ginsberg
Sara Haime
Benjamin Herschman
Sadie Lemmer
Yitzhak Lopez
Alexander Schpilberg
Hailey Shechter
Daniella Solomon
Leah Sragovicz
Sara Woldenberg
PSAT: Scoring in the Top 5% Nationally
Class of 2022
Sadie Slomovitz
Hannah Stern
Joseph Talmaciu
Nisim Toledano
Keren Vainstein
Alan Wainer
Basi Woldenberg
Class of 2023
Joseph Abramowitz
Meitalia Factor
Abraham Klainbaum
Jamie Kurzer
Jaime Mizrahi
Class of 2024
Shalom Lev Meisels
Noah Riven
Class of 2025
Shawn Cohen
Samuel Ginsberg
Sara Haime
Benjamin Herschman
Sadie Lemmer
Yitzhak Lopez
Aquiba Serfati
Hailey Schecter
Daniella Solomon
Leah Sragovicz
The American Citizenship Award
Danielle Peretz
Gabriella Shiro
Hannah Stern
Samuel Ginsberg
Tali Cohen
Shalom Lev Meisels
Lielle Daniel
Leah Winterman
Maya Lev-Tov
The Marshall P. Baltuch Award for Outstanding Service to the Community
Gabriella Shiro
Keren Vainstein
Nisim Toledano
The Papir Family Award in Recognition of the National Honor Society Graduates
Daniel Abbo
Frida Alalu
Chana Backer
Alex Benarroch
Simon Benarroch
Maya Bittner
Gilberto Canabrava De Andrade
Malvina Dimitri
Tali Fiske
Eduardo Halfen
Shirel Henn
Zachary Lemmer
Jacqueline Levy
Lilian Levy
Samuel Merenfeld
Gabriela Nicolaievsky
Tomas Pochinki
Alexa Scheck
Leon Serfaty
Gila Shechter
Gabriella Shiro
Jacob Singer
Sadie Slomovitz
Hannah Stern
Joseph Talmaciu
Nisim Toledano
Keren Vainstein
Alan Wainer
Basi Woldenberg
National English Honor Society
Daniel Abbo
Alex Benarroch
Alexandra Berenstein
Maya Bittner
Malvina Dimitri
Eliezer Fishman
Tali Fiske
Jacob Goldshtein
Eduardo Halfen
Shirel Henn
Zachary Lemmer
Lilian Levy
Gabriela Nicolaievsky
Gila Shechter
Jacob Singer
Sadie Slomovitz
Hannah Stern
Mu Alpha Theta Mathematics Honor Society
Daniel Abbo
Chana Backer
Alex Benarroch
Maya Bittner
Tali Fiske
Eduardo Halfen
Shirel Henn
Zachary Lemmer
Lilian Levy
Gabriela Nicolaivesky
Leon Serfaty
Gabriella Shiro
Jacob Singer
Sadie Slomovitz
Hannah Stern
Joseph Talmaciu
Nisim Toledano
Keren Vainstein
Alan Wainer
Basi Woldenberg
Science National Honor Society
Daniel Abbo
Chana Backer
Tali Fiske
Zachary Lemmer
Jacqueline Levy
Lillian Levy
Carla Lewinsky
Gabriela Nicolaievsky
Joseph Talmaciu
Nisim Toledano
Gila Shechter
Gabriella Shiro
Sadie Slomovitz
Karen Vainstein
Alan Wainer
Basi Woldenberg
National Social Studies Honor Society
Daniel Abbo
Chana Backer
Alexandra Berenstein
Maya Bittner
Malvina Dimitri
Daniel Edelstein
Tali Fiske
Schay Gilinski
Shirel Henn
Zachary Lemmer
Jacqueline Levy
Lilian Levy
Carla Lewinsky
Leon Serfaty
Gabriela Shiro
Sadie Slomovitz
Nisim Toledano
Keren Vainstein
National Art Honor Society
Alexandra Berenstein
Maya Bittner
Malvina Dimitri
Liel Edana
Shirel Henn
Jacqueline Levy
Amit Miara
Gabriela Nicolaievsky
Shiri Osovitzki
Danielle Peretz
Leo Sadoun
Alexa Scheck
Gila Shechter
Gabriella Shiro
Sadie Slomovitz
Hannah Stern
Keren Vainstein
Basi Woldenberg
Tri-M Music Honor Society
Daniel Abbo
Chana Backer
Malvina Dimitri
Zachary Lemmer
Amit Miara
Hannah Stern
International Thespian Honor Society
Amit Miara
The John Philip Sousa Award
Malvina Dimitri
Zachary Lemmer
The Patrick Gilmore Award
Daniel Abbo
Director's Award for Band
Hannah Stern
The Leonard Bernstein Award
Noah Levine
The Quincy Jones Award
Sadie Lemmer
The Musicianship Certificate Award
Sara Haime
Yitzhak Lopez
The National School Orchestra Award
Ariella Bitton
Alexis (Sasha) Goldin
The Director's Award for Orchestra
Adina Heinrich
Daniel Galante
Jasmine Pyle
The Leonard Bernstein Award
Esther Attar
Shalom Lev Meisels
The Orchestra Leadership Award
Sara Sterental
The Musicianship Certificate Award
Shena Aghion
Joyce Grobman
Daniel Pool
Tali Cohen
Gabriel Toledo
Thalia Bentolila
The Lion Pride Award
Alex Benarroch
The Scheck Hillel Athletic Team Captain Award
Alexa Scheck
Maya Bittner
Daniel Abbo
Kenny Zafrani
Lily Levy
Stephanie Wolak
Daniel Abbo
Jacob Singer
Alan Wainer
Max Wagenberg
Varsity Boys’ Flag Football
Most Valuable Player: Michael Stiberman
Most Valuable Player-Offensive: Moises Sutton
Most Valuable Player-Defensive: Daniel Pool
Coaches Award: Allan Strimber
Varsity Boys’ Cross-Country
Most Valuable Player: David Marcovitz
Most Improved Player: Yoel Rodrig
Coaches Award: Daniel Biton
Varsity Girls’ Cross-Country
Most Valuable Player: Michelle Sutton
Most Improved Player: Leah Benarroch
Varsity Golf
Most Valuable Player: Diego Azar
Most Improved Player: Jacob Singer
Coaches Award: Max Wagenberg
Varsity Girls’ Volleyball
Most Valuable Player: Alexa Scheck
Most Improved Player: Gabriella Shiro, Maya Bittner
Coaches Award: Tali Lancewicki, Stephanie Wolak
Varsity Boys’ Basketball
Most Valuable Player: Daniel Abbo
Lion Hustle Award: Ben Matsas
Coaches Award: Kenny Zafrani
Junior Varsity Boys’ Basketball
Most Valuable Player: Elie Tamir
Defensive Player of the Year: Alan Benacerraf
Coaches Award: Benjamin Winterman
Varsity Girls’ Basketball
Most Valuable Player: Tara Cohen
Most Improved Player: Esther (Esti) Serruya
Coaches Award: Maya Lev-Tov
Varsity Boys’ Soccer
Most Valuable Player-Offensive: Joe Stern
Most Valuable Player-Defensive: Jacob Singer
Most Improved Player: Max Benarroch
Coaches Award: Alex Benarroch
Leadership Award: Alan Wainer and Daniel Eidelstein
Varsity Girls’ Soccer
Most Valuable Player-Offensive: Maia Weitzman
Most Valuable Player-Defensive: Lilian Levy
Most Improved Player: Talya Shechter
Coaches Award: Natalie Assraf, Andrea Berti
Varsity Girls’ Flag Football
Most Valuable Player: Natalie Assraf
Most Improved Player: Sapir Elbilia
Coaches Award: Avital Ayzerov
Varsity Boys’ Volleyball
Most Valuable Player: Alan Wainer
Most Improved Player: Orel Mizahir
Coaches Award: Alan Benacerraf
Varsity Boys’ Tennis
Most Valuable Player: Alejandro Strulovic
Most Improved Player: David Almog
Coaches Award: David Benhamron
Varsity Girls’ Tennis
Most Valuable Player: Sadie Lemmer
Most Improved Player: Alexandra Kattan
Coaches Award: Lynn Soffer
Miami Herald All-County Soccer First Team
Nisim Toledano
The Moris Khoudari Memorial Athletes of the Year
Stephanie Wolak
Alan Wainer