Faculty and Staff Directory

Juda and Maria Diener Lower School comprises Early Childhood-Grade 5.
Samuel and Henrietta Scheck Middle School comprises Grades 6-8.
Ben Lipson Upper School comprises Grades 9-12. 

Role Faculty Directory
Department
First Name
Last Name
Keywords
 
       1 - 90 of 236   >>
Debbie Abramowitz
Upper School
Inclusion Coordinator
Isabelle Abrams
Lower School
ECE Teacher
Jennifer Alon
Lower School
ECE Teacher
Leah Amber
Lower School
Judaic Studies Teacher
Jacqueline Anidjar
Lower School
Assistant ECE Teacher
Dr. Beatrice Anzola
Lower School
ESOL Teacher
Arielle Aronson
Lower School
General Studies Teacher
Dvora Avisar
Lower School
Judaic Studies/Hebrew Teacher
Ana Baker
Human Resources
Director
Alexandra Baltodano
Upper School
Language Arts Teacher
Revital Barhai
Lower School
ECE Teacher
Dr. Hana Barouk
Upper School
Jewish History Teacher
Blakely Bates
Lower School
General Studies Teacher
Ioana Batito
Lower School
Hebrew Assistant
Liza Bekerman
Operations
Fitness Center Coordinator
Rosa Benattia
Lower School
Arts Teacher
Bianca Benhaim
Upper School
ESOL Teacher
Yehudis Benhamou
Upper School
Capstone Teacher/Humanities Dept. Chair
Simonet Benhamu
Lower School
ECE Assistant
Lauren Berley
Upper School
School Counselor
Valerie Berman
Advancement
Marketing Writer
Samantha Bernstein
Lower School
Nativ Teacher
Jessica Best
Upper School
Science Teacher
Shoshana Biton
Lower School
Director
Jenny Blank
Lower School
Assistant ECE Teacher
Mindy Blonder
Lower School
General Studies Teacher
Yaakov Boyd
Upper School
Judaic Studies Teacher
Malka-Leah Braunshweiger
Upper School
Judaic Studies Teacher
Helen Broide
Operations
Events Coordinator
Hilary Brownstein
Upper School
Language Arts Teacher
Cathleen Buell
Lower School
General Studies Teacher
Pam Burd
Operations
Director
Andrew Butler
Upper School
Language Arts Teacher/Dept. Chair
Anthony Campisi
Schoolwide
Theatre Director
Craig Carpentieri
Schoolwide
Chief Academic Officer
Michael Carpino
Operations
Facilities Manager
Daniela Carrasco
Lower School
General Studies Teacher
Dr. Helen Chaset, Ed.D.
Schoolwide
Director of Professional Development & ESOL
Susan Chusid, R.N.
Schoolwide
Nurse
Gerry Cirulnick
Upper School
Language Arts Teacher
Rina Cohen
Upper School
Hebrew Teacher
Yishai Cohen
Upper School
Student Life Director
Hani Cohen-Dinetz
Lower School
Assistant Teacher
Tyler Conrad
Upper School
Physical Education Teacher
Cheryl Cooper
Lower School
General Studies Teacher
Erica Cullen
Upper School
Upper School Social Studies Teacher
Nili Davis
Upper School
School Counselor
Yarom Depaz
Schoolwide
Security Guard
Karen Djanashvili
Lower School
General Studies Teacher
Vanessa Donaher
Upper School
Head of Upper School/Director of College Guidance
Orly Dromi
Lower School
ECE Coordinator
Silvina Druguer
Lower School
Physical Education Teacher
Rabbi Shmuel Druin
Lower School
Director of Jewish Life; Judaic Studies Teacher
Stephen Eichenbaum
Upper School
Humanities Teacher
Talia Eisenberger
Upper School
Community Service Coordinator
Dennis Eller
Upper School
Associate Director of College Counseling
Channa Fabian
Lower School
ECE Teacher
Erica Farago
Upper School
Mathematics Teacher
Linda Feigenbaum
Upper School
School Counselor
Greg Feldman
Advancement
Creative Marketing Associate
Luis Felipe
Upper School
Physics Teacher
Lee Ferris
Upper School
Math Teacher
Sabrina Ferster
Upper School
Technology/Design Teacher
Arlene Fishbein
Upper School
Language Arts Teacher
Barbara Forte
Lower School
ECE Teacher
Hadassah Freiberg
Upper School
Art Teacher
Dr. Jonathan Friedman
Upper School
Chemistry Teacher
Sylvia Furrer
Schoolwide
Receptionist
Rabbi Elie Ganz
Upper School
Judaic Studies Teacher
Raquel Gean
Lower School
Learning Center Teacher
Galit Geiger
Lower School
Hebrew Teacher
Daniela Gelbspan
Upper School
School Counselor
Esther Gerenstein
Lower School
ECE Teacher
Dana Ginger
Upper School
ESOL Teacher
Eileen Ginzburg
Schoolwide
Director of Special Programs
Rachel Glick
Development
Associate
Sarah Goldman
Lower School
Judaic Studies/Hebrew Teacher
Mina Gonen
Lower School
ECE Teacher
Manuel Gonzalez
Lower School
Physical Education Teacher
Rabbi Avi Greene
Upper School
Judaic Studies Teacher/Dept. Chair & Israel Gap Year Coordinator
Sandra Gruskin
Lower School
General Studies Teacher
Christina Guevara
Upper School
Attendance Officer
Natalie Gurland
Upper School
Mathematics Teacher
Nikki Gutierrez
Upper School
Science Teacher
Betty Haber
Lower School
ECE Assistant
Cynthia Haftel
Upper School
ICS Teacher
Valerie Hamami
Lower School
ECE Hebrew Teacher
Victoria Hanlon
Upper School
Inclusion Coordinator.
Carmi Harari
Lower School
ECE Teacher
Sarah Hardoon
Lower School
Classroom Assistant
       1 - 90 of 236   >>

Scheck Hillel Community School

19000 NE 25th Avenue
North Miami Beach, FL 33180
Ph 305 931 2831

Contact Us
 
powered by finalsite